Niealimentacja - przestępstwo z art. 209 kodeksu karnego
2024-07-18, Adwokat Katowice Kamil Draga
Warto pamiętać, że skazanie za przestępstwo tzw. niealimentacji (art. 209 k.k.) winno obejmować określony wycinek, w którym to czyn ten nastąpił. Oznacza to, że możliwe jest skazanie kolejnym wyrokiem, za inny - np. późniejszy - okres czasu, o ile oczywiście daty tam wskazane nie pokrywają się z datami z wyroku poprzedniego. Zatem można sobie wyobrazić sytuację, że ktoś może być skazywany kilkukrotnie za to samo przestępstwo, ale za różne okresy czasu. Nie może po prostu bronić się twierdząc, że przecież Sąd już w innej sprawie go za to ukarał i skazał.
W praktyce taka sytuacja będzie oznaczać, że o ile w pierwszym wyroku skazany będzie traktowany nieco łagodniej zważywszy na jego wcześniejszą niekaralność, to już ten argument nie będzie mógł być użyty przez adwokata w kolejnych sprawach (abstrahując od kwestii zatarcia skazania i możliwości powoływania się na niefigurowanie w KRK). W praktyce wcale nierzadkie są przypadki, że osoba, która w pierwszej sprawie "zaczynała" od niedużej kary grzywny, już przy trzecim czy czwartym skazaniu otrzymywała karę bezwzględną pozbawienia wolności i była zmuszona ją odbyć, albowiem zdaniem Sądu tylko taka kara stanowić miała wystarczający bodziec ku temu, aby sprawca zaczął realizować swój obowiązek alimentacyjny.
Warto tutaj także przywołać utrwalone stanowisko orzecznictwa, wyrażone chociażby w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 17 kwietnia 2024r. (II KK 115/24):
"W wypadku przestępstw wielokrotnych, do których należy występek z art. 209 § 1 k.k., nie ma stanu rzeczy osądzonej, jeżeli uprzednie prawomocne skazanie dotyczy tylko fragmentu zarzuconego później czynu. Uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego w okresie nieobjętym prawomocnym skazaniem jest już nowym czynem przestępnym, pociągającym dalszą odpowiedzialność karną, przy czym granice czasowe kolejnego przestępstwa powinny być dokładnie określone, z uwzględnieniem treści poprzedniego wyroku skazującego.".