Kradzież szczególnie zuchwała - art. 278a kodeksu karnego
2023-02-03, Adwokat Katowice Kamil Draga
Warto pamiętać, że od niedawna obowiązuje w zakresie przestępstwa kradzieży (określonego art. 278 k.k.) także dodatkowe pojęcie przestępstwa kradzieży szczególnie zuchwałej, które opisane jest w art. 278a k.k.
Brzmi on następująco:
"Kto dopuszcza się kradzieży szczególnie zuchwałej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.".
Uznaje się zatem, że wspomniane przestępstwo obejmuje następujące kategorie sytuacji: działania podejmowane przez sprawcę jawnie, w sposób lekceważący lub wyzywający wobec posiadacza rzeczy lub mienia ruchomego; działania realizowane przy użyciu przemocy innego rodzaju niż przemoc wobec osoby, mającej charakter jawny co najmniej wobec pokrzywdzonego; działania skryte skierowane przeciwko rzeczom ruchomym lub mieniu ruchomemu przenoszonemu lub schowanemu przez pokrzywdzonego.
Brak jest potwierdzenia w sposób precyzyjny tej kwestii w orzecznictwie, ale mimo wszystko przyjmuje się, że o ile w przypadku kradzieży "zwykłej", gdy wartość mienia skradzionego nie przekracza aktualnie określonej przepisami kwoty, która decyduje czy jest to tylko wykroczenie czy przestępstwo z art. 278 k.k., ta wartość w istocie ma spore znaczenie, to już dla popełnienia kradzieży zuchwałej to rozróżnienie kwotowe nie ma zastosowania. Innymi słowy - może być tak, że kradzież przysłowiowego batonika będzie w szczególnych sytuacjach uznawana za kradzież szczególnie zuchwałą i karana dość surowo na mocy omawianego art. 278a k.k.