Blog

« wróć do wpisów

Protokół w toku kontroli celno-skarbowej

2024-09-01, Adwokat Katowice Kamil Draga

Organ podatkowy kończąc prowadzoną kontrolę celno-skarbową sporządza i doręcza z niej protokół tejże kontroli stanowiący tzw. wynik kontroli, który ma doniosłą wagę, albowiem zawarte w nim są ustalenia poczynione przez organ. Innymi słowy jest to stanowisko wskazujące na ewentualne uchybienia podatnika, jak np. niezasadne zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów określonego wydatku czy też w ogóle zakwestionowanie rzetelności wystawionej lub otrzymanej od kontrahenta faktury VAT. Otrzymanie takie wyniku determinuje także możliwość oraz termin złożenia ewentualnej korekty deklaracji podatkowej przez podatnika w oparciu o te ustalenia organu poczynione w ramach kontroli.

Taki ostateczny protokół z kontroli zawiera na ogół w sobie m. in. wskazanie zweryfikowanych przez organ dokumentów w postaci szczegółowej listy takowych, z rozbiciem na poszczególne miesiące w przypadku np. badania danego roku podatkowego.

Jednak organ podatkowy może w związku z badaniem przedłożonych do kontroli celno-skarbowej dokumentów i ewidencji sporządzić zbliżony treścią do protokołu po zakończeniu kontroli w tym sensie, że będzie on również wymieniać poszczególne faktury pozyskane przez organ podatkowy. Jest to tzw. protokół kontroli dokumentów i ewidencji, o jakim wspomina art. 81 ust. 1 pkt 6 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.

Tutaj może pojawić się pewien niepokój u podatnika, jeśli mylnie tenże dokument potraktuje jako ostateczny dokument wieńczący kontrolę, czyli wspomniany wyżej tzw. wynik kontroli (lub protokół z kontroli celno-skarbowej w określonych prawem sytuacjach szczególnych). Niemniej tego rodzaju omawiany tu protokół nie rodzi żadnych konsekwencji, w szczególności nie oznacza on, że zaczyna biec termin do złożenia korekty deklaracji czy też że w razie jej braku organ niezwłocznie będzie prowadził "właściwe" postępowanie podatkowe.

« wróć do wpisów 
Adwokat Katowice
Prawa są jak pajęczyny, poprzez które przedostają się wielkie muchy,
a w których więzną małe
Monteskiusz