Zamiana kary grzywny na karę więzienia
2023-02-17, Adwokat Katowice Kamil Draga
Wypada pamiętać, że sprawa karna w sądzie nie kończy się na wydaniu wyroku przez sąd pierwszej czy też drugiej instancji. Z mojej praktyki adwokata wynika, że niestety część osób - szczególnie w przypadku zadowalającego ich orzeczenia - niespecjalnie interesuje się etapem, który następuje później, czyli po prostu wykonaniem wspomnianego wyroku, a może to rodzić naprawdę poważne i bolesne konsekwencje dla skazanego, włącznie z koniecznością odbycia kary pozbawienia wolności... Nierzadko problemem jest także nie tyle zła wola czy niedbalstwo skazanego, lecz zwyczajne nieodebranie korespondencji z sądu np. z racji zaginięcia awizo czy chociażby zmiany miejsca zamieszkania, o którym wszak sąd nie będzie wiedział, jeśli się go nie poinformuje. Warto zatem nadal mieć kontakt z adwokatem, który może sprawdzić jakie czynności podjęto po uprawomocnieniu się wyroku.
Wracając zaś do konsekwencji niewykonania wyroku np. kary grzywny, to trzeba tutaj przywołać następujący przepis:
Zgodnie z art. 45 par. 1 kodeksu karnego wykonawczego:
"Jeżeli egzekucja grzywny nieprzekraczającej stu dwudziestu stawek dziennych okaże się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna, sąd może zamienić grzywnę na pracę społecznie użyteczną, przyjmując, że dziesięć stawek dziennych jest równoważnych miesiącowi pracy społecznie użytecznej, z zaokrągleniem, w górę, do pełnego miesiąca. Pracę społecznie użyteczną określa się w miesiącach oraz ustala wymiar godzin pracy od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym, kierując się wskazaniami zawartymi w art. 53 Kodeksu karnego.".
Bynajmniej dodatkowo należy tu także pamiętać o innym, związanym z powyższą regulacją przepisie, tj. art. 46 par. 1:
"Jeżeli egzekucja grzywny okazała się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna, sąd zarządza wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, gdy:
1)skazany oświadczy, że nie wyraża zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej zamienionej na podstawie art. 45 albo uchyla się od jej wykonania, lub
2)zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną jest niemożliwa lub niecelowa.".