Blog

« wróć do wpisów

Nowela kodeksu postępowania cywilnego – art. 205 (3)

2019-11-22, Adwokat Katowice Kamil Draga

W celu usprawnienia procesu cywilnego wprowadzony został ostatnią nowelizacją zupełnie nowy rozdział kpc, tj. rozdział 2a „Organizacja postępowania”. Wprowadza on nowe instytucje, ale też porządkuje czy uzupełnia te, które były wprawdzie do tej pory, lecz albo w formie ograniczonej albo przepisy, które je stanowiły w istocie stanowiły źródło niejasności i wątpliwości co do tego, jak je stosować.

Jednym z takich nowych przepisów jest wspomniany art. 205 3. Na jego podstawie w uzasadnionych przypadkach, w szczególności w sprawach zawiłych lub obrachunkowych, przewodniczący może zarządzić wymianę przez strony pism przygotowawczych, oznaczając porządek składania pism, terminy, w których pisma należy złożyć, i okoliczności, które mają być wyjaśnione.

Przewodniczący może zobowiązać stronę, by w piśmie przygotowawczym podała wszystkie twierdzenia i dowody istotne dla rozstrzygnięcia sprawy pod rygorem utraty prawa do ich powoływania w toku dalszego postępowania. W takim przypadku twierdzenia i dowody zgłoszone z naruszeniem tego obowiązku podlegają pominięciu, chyba że strona uprawdopodobni, iż ich powołanie w piśmie przygotowawczym nie było możliwe albo że potrzeba ich powołania wynikła później.

Późniejsze wyznaczenie posiedzenia przygotowawczego nie powoduje otwarcia terminu do zgłaszania nowych twierdzeń i dowodów.

Stronę zastępowaną przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej przewodniczący może zobowiązać do wskazania w piśmie przygotowawczym także podstaw prawnych jej żądań i wniosków, w miarę potrzeby ograniczając zakres tego wskazania.

Przewodniczący zarządza zwrot pisma przygotowawczego złożonego z uchybieniem terminu albo bez zarządzenia.


Adwokat Katowice Kamil Draga

« wróć do wpisów 
Adwokat Katowice
Prawa są jak pajęczyny, poprzez które przedostają się wielkie muchy,
a w których więzną małe
Monteskiusz