Blog

« wróć do wpisów

Zmiany w KPC od 1.7.'23r. - nie zawsze już trzeba doręczać przez komornika

2023-08-19, Adwokat Siemianowice Kamil Draga

Od pewnego czasu obowiązuje regulacja, że w sytuacji nieodebrania przez stronę pozwu, innego pisma procesowego lub orzeczenia wywołującego potrzebę podjęcia obrony jego praw, to przewodniczący zawiadamia o tym powoda, przesyłając mu odpis pisma sądowego dla pozwanego i zobowiązując do doręczenia tego odpisu pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika.

Przepis ten brzmi obecnie:

art. 139(1) kpc
§ 1.
"Jeżeli pozwany będący osobą fizyczną, pomimo powtórzenia zawiadomienia zgodnie z art. 139 § 1 zdanie drugie, nie odebrał wysłanego pod wskazany adres pozwu, innego pisma procesowego lub orzeczenia wywołującego potrzebę podjęcia obrony jego praw, a w sprawie nie doręczono mu wcześniej żadnego pisma w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających ani nie ma zastosowania art. 139 § 2 lub inny przepis szczególny przewidujący skutek doręczenia, przewodniczący zawiadamia o tym powoda, przesyłając mu odpis pisma sądowego dla pozwanego i zobowiązując do doręczenia tego odpisu pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika."

Z jednej strony jest to niewątpliwie reguła, która chroni pozwanego np. przed firmą windykacyjną, która podawałaby nieaktualny adres zamieszkania, ale z drugiej strony - najczęściej w sprawach rodzinnych - umożliwiało to uchylanie się od odbioru przez osoby, które w ten sposób przynajmniej przeciągały postępowanie, chociaż wiadomym było, że pod adresem wskazanym przez przeciwnika procesowego nadal mieszkają, a jedynie celowo udawały, że ich tam nie ma.

Dlatego też można z zadowoleniem przyjąć rozwiązanie wprowadzone wspomnianą nowelą od lipca br., tj. dodanie w art. 139 (1) kpc § 1(1) w brzmieniu:

"§ 1(1). Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli pomimo nieodebrania przez adresata korespondencji aktualność wskazanego w pozwie adresu pozwanego nie budzi wątpliwości."

Oczywiście pojawienie się w przepisie zwrotu nieokreślonego i ocennego w postaci "nie budzi wątpliwości" jest trudne do jednoznacznego zdefiniowania, niemniej można chyba założyć, że w sytuacji gdy np. sąsiedzi takiej osoby rozpytani przez dzielnicowego potwierdzą, że mieszka tam ona nadal albo też osoba ta pod tym adresem będzie odbierać inną korespondencję czy też w swoich pismach "urzędowych" ten adres będzie wskazywać jako właściwy, to powyższy przepis będzie mógł znaleźć zastosowanie.

« wróć do wpisów 
Adwokat Katowice
Prawa są jak pajęczyny, poprzez które przedostają się wielkie muchy,
a w których więzną małe
Monteskiusz