Blog

« wróć do wpisów

Korzyść podatkowa - kiedy występuje?

2023-03-07, Adwokat Katowice Kamil Draga

Ordynacja podatkowa operuje pojęciem "korzyści podatkowej" w szeregu swoich przepisów, ale także w odniesieniu przynajmniej o charakterze kierunku interpretacji do innych aktów prawa podatkowego.

Jak zauważam w oparciu o prowadzoną praktykę adwokacką - zrozumienie pojęcia korzyści ma znaczenie, bo często nieświadomość jego zakresu powoduje, że ktoś decyduje się na zachowanie czy zaniechanie, które w jego mniemaniu legalne, mimo wszystko będzie jakimś uchybieniem przepisom, nierzadko skutkującym także poza odpowiedzialnością podatkową również odpowiedzialnością karnoskarbową, czyli taką, która powoduje ujęcie w tzw. "karcie karnej" (chociażby przez krótki czas).

Art. 3 pkt 18) Ordynacji podatkowej stanowi, że za korzyść podatkową rozumie się:

a) niepowstanie zobowiązania podatkowego, odsunięcie w czasie powstania zobowiązania podatkowego lub obniżenie jego wysokości,

b)powstanie lub zawyżenie straty podatkowej,

c) powstanie nadpłaty lub prawa do zwrotu podatku albo zawyżenie kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku,

d)brak obowiązku pobrania podatku przez płatnika, jeżeli wynika on z okoliczności wskazanych w lit. a.

Zatem doskonale widać, że nie musi wystąpić jakieś przysporzenie pieniężne, ale wystarczy sytuacja, że ogólnie rzecz biorąc czegoś nie trzeba płacić w całości, lecz także i części, a nawet i taka, że nasz obowiązek zapłaty powstaje później, aniżeli powinien był nastąpić.

W kolejnych wpisach będę starał się przybliżyć rozumienie w/w definicji w orzecznictwie.

« wróć do wpisów 
Adwokat Katowice
Prawa są jak pajęczyny, poprzez które przedostają się wielkie muchy,
a w których więzną małe
Monteskiusz