Blog

« wróć do wpisów

Nowela kodeksu postępowania cywilnego – art. 9 (1)

2019-10-28, Adwokat Katowice Kamil Draga

Wkrótce – tj. od 7 listopada 2019r. - zacznie obowiązywać wskazany wyżej przepis, w oparciu o który nie będzie wymagane zezwolenie sądu na utrwalanie przez strony lub uczestników postępowania przebiegu posiedzeń i innych czynności sądowych, przy których są obecni, za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk. Jak się zdaje – obejmuje to także takie urządzenia, które poza rejestracją dźwięku mogą także rejestrować obraz, choć naturalnie będą mogły wówczas być wykorzystywane do rejestracji wyłącznie dźwięku.

Trzeba wszak pamiętać, że strony i uczestnicy postępowania uprzedzają sąd o zamiarze utrwalenia przebiegu posiedzenia lub innej czynności sądowej za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk. Co w przypadku braku uprzedzenia Sądu i rejestracji? Sankcji przepis nie przewiduje, niemniej należy mieć na uwadze, iż Sąd zakazuje stronie lub uczestnikowi postępowania utrwalenia przebiegu posiedzenia lub innej czynności sądowej za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk, jeżeli posiedzenie lub jego część odbywa się przy drzwiach zamkniętych lub sprzeciwia się temu wzgląd na prawidłowość postępowania.

Przesłanka „wzgląd na prawidłowość postępowania” jest stosunkowo ogólna – dopiero zapewne orzecznictwo wypracuje jakieś reguły, które w określonych przypadkach będą uprawniały Sąd do zakazu rejestracji. Oby nie doszło np. do sytuacji, że nie będzie możliwe rejestrowanie przesłuchania świadków czy stron z racji obawy Sądu o upublicznienie tychże nagrań i ewentualne naruszenie dóbr osobistych (w tym prawa do prywatności).Adwokat Katowice Kamil Draga

« wróć do wpisów 
Adwokat Katowice
Prawa są jak pajęczyny, poprzez które przedostają się wielkie muchy,
a w których więzną małe
Monteskiusz


Kancelaria Adwokacka

adwokat Kamil Draga

ul. Wita Stwosza 7/217
40-040 Katowice

tel. kom. 506 227 786
tel. (fax) 32 494-05-40

Linki