Blog

« wróć do wpisów

Zabezpieczenie majątkowe - kiedy prokurator może zastosować?

2022-12-10, Adwokat Katowice Kamil Draga

Należy pamiętać, że zabezpieczenie majątkowe może być dokonane już na etapie postępowania przygotowawczego, a więc zanim sprawa (o ile w ogóle) trafi do sądu i oczywiście przed wydaniem wyroku.

Przesłanką do jego zastosowania jest uzasadniona obawa, że bez takiego zabezpieczenia wykonanie orzeczenia będzie niemożliwe albo znacznie utrudnione - a więc jest to przesłanka dość ogólna i w praktyce adwokata często spotykam się z dość szerokim jej rozumieniem, co działa na niekorzyść podejrzanego.

Stosuje się je w razie zarzucenia oskarżonemu popełnienia przestępstwa, za które lub w związku z którym można orzec:
1)grzywnę,
2)świadczenie pieniężne,
3)przepadek,
4)środek kompensacyjny,
5)zwrot pokrzywdzonemu lub innemu uprawnionemu podmiotowi korzyści majątkowej, jaką sprawca osiągnął z popełnionego przestępstwa, albo jej równowartości.

Zabezpieczenie następuje w sposób wskazany w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego, chyba że ustawa stanowi inaczej. Oznacza to, że może to nastąpić poprzez ustanowienie hipoteki na mieszkaniu czy zajęcie rachunku bankowego do określonej kwoty.

Zabezpieczenie grożącego przepadku następuje przez zajęcie ruchomości, wierzytelności i innych praw majątkowych oraz przez ustanowienie zakazu zbywania i obciążania nieruchomości. Zakaz ten podlega ujawnieniu w księdze wieczystej, a w jej braku, w zbiorze złożonych dokumentów. W miarę potrzeby może być ustanowiony zarząd nieruchomości oskarżonego.

« wróć do wpisów 
Adwokat Katowice
Prawa są jak pajęczyny, poprzez które przedostają się wielkie muchy,
a w których więzną małe
Monteskiusz