Unieważnienie akt stanu cywilnego
2017-12-29, Adwokat Katowice Kamil Draga
W nawiązaniu do poprzedniego wpisu na blogu trzeba wspomnieć także o kolejnej procedurze zbliżonej do wcześniej omówionej, a mianowicie o unieważnieniu aktu stanu cywilnego. W oparciu o art. 39 w/w ustawy unieważnienia aktu stanu cywilnego lub dołączonej do niego wzmianki dodatkowej dokonuje sąd w postępowaniu nieprocesowym, na wniosek osoby zainteresowanej, prokuratora lub kierownika urzędu stanu cywilnego, jeżeli akt ten lub wzmianka stwierdzają zdarzenie niezgodne ze stanem faktycznym lub stwierdzono uchybienia, które zmniejszają jego moc dowodową.
Ponadto na podstawie art. 39a w/w ustawy Unieważnienia aktu lub aktów stanu cywilnego stwierdzających to samo zdarzenie, a błędnie zarejestrowanych w rejestrze stanu cywilnego z przyczyn technicznych lub w wyniku niewłaściwego zastosowania funkcjonalności rejestru stanu cywilnego dokonuje z urzędu, w formie czynności materialno-technicznej, kierownik urzędu stanu cywilnego, który dokonał błędnej rejestracji, dołączając do każdego z unieważnionych aktów wzmiankę dodatkową o jego unieważnieniu. Czynności niezbędne do unieważnienia aktu lub aktów stanu cywilnego kierownik urzędu stanu cywilnego podejmuje niezwłocznie po stwierdzeniu błędnej rejestracji.
Z unieważnionego aktu stanu cywilnego nie wydaje się odpisów. Jeżeli z unieważnionego aktu stanu cywilnego wydano wcześniej odpis, kierownik urzędu stanu cywilnego zawiadamia podmiot, który otrzymał odpis, o unieważnieniu tego aktu. Do zawiadomienia dołącza się, wydany z urzędu, odpis zupełny albo skrócony właściwego aktu stanu cywilnego, odpowiednio do rodzaju odpisu wydanego wcześniej z unieważnionego aktu stanu cywilnego.
Należy także pamiętać, że unieważniony akt stanu cywilnego nie podlega ujawnieniu i nie wydaje się z niego odpisów. Wszelako w przypadku unieważnienia aktu stanu cywilnego na żądanie sądu wydaje się odpis zupełny tego aktu. Wuyjątkowo niemniej na wniosek osoby, której akt dotyczy, lub osoby mającej interes prawny można wydać odpis zupełny unieważnionego aktu stanu cywilnego. Odpis zupełny unieważnionego aktu stanu cywilnego wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego, który sporządził ten akt.
A czy jest możliwe, że ojciec dziecka będzie starał się podważyć swoje ojcostwo poprzez uruchomienie opisanej tu procedury? Otóż Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 lutego 2009 r., sygn. akt IV CSK 447/08, LEX nr 512014 stwierdził, że: "Mężczyzna, który pomimo braku domniemania ojcostwa, nie złożył oświadczenia o uznaniu dziecka, a pomimo tego został wpisany w akcie jego urodzenia jako ojciec, może domagać się na podstawie art. 189 KPC ustalenia nieistnienia uznania dziecka (...) Ustalenie, że oświadczenie o uznaniu dziecka nie zostało złożone przez określonego mężczyznę prowadzi w konsekwencji do zaprzeczenia pochodzenia dziecka od mężczyzny i konieczność zmiany aktu stanu cywilnego w formie wzmianki dodatkowej".
Adwokat Katowice Kamil Draga