Blog

« wróć do wpisów

Podatek od nieujawnionego przychodu - lokata bankowa

2024-01-30, Adwokat Katowice Kamil Draga

Zgodnie z art. 25d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: "Podstawę opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych stanowi w roku podatkowym przychód odpowiadający kwocie nadwyżki wydatku nad przychodami (dochodami) opodatkowanymi lub przychodami (dochodami) nieopodatkowanymi. W przypadku wystąpienia w roku podatkowym więcej niż jednej nadwyżki, podstawę opodatkowania stanowi suma przychodów odpowiadających kwocie nadwyżek wydatków nad przychodami (dochodami) opodatkowanymi lub przychodami (dochodami) nieopodatkowanymi.".

Zagadnieniem jakie pojawiło się w związku ze stosowaniem tegoż przepisu odnośnie zakładanych lokat w banku podatnika objętego postępowaniem dot. nieujawnionego przychodu była kwestia jak należy je traktować - czy też inaczej - jak i kiedy kwalifikować je jako ewentualny wydatek, względem którego należy badać, czy w momencie jego poniesienia miał owo pokrycie.

Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 marca 2022 r. (II FSK 17/22):

"Pierwszą z nich jest kwestia ujęcia przez organ po stronie wydatków środków w łącznej wysokości 2.335.000 zł, wpłaconych na siedem lokat. Zdaniem pełnomocnika Skarżących powinny one zostać ujęte po stronie oszczędności. Sąd nie zgodził się z powyższym stanowiskiem Skarżących trafnie stwierdzając, że kwalifikacja lokat bankowych jako wydatków w postępowaniu dotyczącym nieujawnionych źródeł przychodów jest zgodna z orzecznictwem sądowym. Sąd powołał wyroki: NSA z dnia 8 maja 1995 r., sygn. akt SA/Gd 675/95, w którym wyjaśniono, że wkład bankowy w postępowaniach prowadzonych na podstawie art. 20 ust. 1 i ust. 3 u.p.d.o.f. ma dwa znaczenia - w roku jego wniesienia jest wydatkiem wkładcy, w następnym zaś roku jego zasobem majątkowym, oraz WSA w Szczecinie w sprawie o sygn. I SA/Sz 792/07. Na tej podstawie Sąd pierwszej instancji słusznie potwierdził stanowisko organu, zgodnie z którym należało uznać, że skoro Skarżący wydatkowali określone środki pieniężne na otwarcie terminowych lokat bankowych i nie zostały one zamknięte przed 31 grudnia 2008 r., to kwalifikacja tych środków do wydatków 2008 r. była uzasadniona. Jednocześnie podkreślenia wymaga, że w tym zakresie problemu nie stanowi kwestia, czy środki te były faktycznie wydatkowane i w jaki sposób, czy też pozostawały jedynie zdeponowane na rachunku bankowym, ale wątpliwość, czy pochodziły one ze źródła przychodów opodatkowanych lub zwolnionych z opodatkowania, nawet w przypadku uznania ich za oszczędności.".

#adwokatkatowice #katowiceadwokat #prawnikkatowice

« wróć do wpisów 
Adwokat Katowice
Prawa są jak pajęczyny, poprzez które przedostają się wielkie muchy,
a w których więzną małe
Monteskiusz