Blog

« wróć do wpisów

Opłata planistyczna - czy tylko co do części nieruchomości?

2024-02-16, Adwokat Katowice Kamil Draga

Jak wiadomo renta planistyczna związana jest ze spełnieniem przesłanki wyrażonej w przepisie art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a jaki zaistnieje wtedy, gdy uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego spowodowało wzrost wartości nieruchomości, która następnie została zbyta w okresie 5 lat od dnia uchwalenia tego planu, czyli że istnieje związek przyczynowy między uchwaleniem (zmianą) planu miejscowego, a wzrostem wartości nieruchomości objętej tym planem, która stała się przedmiotem obrotu a zatem, że istnieje związek między wzbogaceniem dotychczasowego właściciela a działaniem organu uchwałodawczego gminy.

Czy jednak rentą może być objęta jedynie część nieruchomości? Okazuje się, że tak - w ten sposób orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z dnia 23 sierpnia 2023r.
(II SA/Lu 638/23) stwierdzając:

"W ocenie Sądu, część nieruchomości, której wartość nie wzrosła w wyniku uchwalenia planu w ogóle nie powinna być brana pod uwagę przy ustalaniu opłaty planistycznej. Opłata planistyczna obliczana jest wyłącznie dla takiej nieruchomości, której wartość rynkowa wzrosła bezpośrednio na skutek zmiany jej przeznaczenia, spowodowanej uchwaleniem planu czy jego zmianą. Treść art. 36 ust. 4 u.p.z.p. jest jednoznaczna i nie powinna budzić wątpliwości. Jeśli zmiana przeznaczenia dotyczy części gruntu, wartość renty oblicza się wyłącznie dla tej części nieruchomości, która objęta jest zmianą wynikającą z postanowień planu. Treść art. 37 u.p.z.p. należy odczytywać łącznie z art. 36 ust. 4 u.p.z.p. z uwzględnieniem celu tej regulacji. Opłata planistyczna nie jest opłatą od wartości sprzedanej nieruchomości, a opłatą z tytułu wzrostu tej wartości spowodowanej zmianą przeznaczenia wynikającą z uchwalenia bądź zmiany planu (por. wyrok WSA w Łodzi z 25 lipca 2019 r., II SA/Łd 152/19; wyrok NSA z 26 czerwca 2020 r., II OSK 3461/19). Wbrew stanowisku organu odwoławczego, nie ma zatem potrzeby wywołania nowej opinii (operatu szacunkowego), która poddana zostałaby ocenie merytorycznej (w stosownym zakresie) przez organy obu instancji.".

#adwokatkatowice #katowiceadwokat #prawnikkatowice

« wróć do wpisów 
Adwokat Katowice
Prawa są jak pajęczyny, poprzez które przedostają się wielkie muchy,
a w których więzną małe
Monteskiusz