Blog

« wróć do wpisów

Renta planistyczna - zasady jej wyliczenia

2024-01-17, Adwokat Katowice Kamil Draga

Jak wiadomo zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym właściciel nieruchomości może spotkać się z dość niemiłą sytuacją, polegającą na konieczności zapłaty często znaczącej kwoty, gdy w związku z uchwaleniem nowego lub ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wzrośnie wartość jego nieruchomości, a zostaje ona przez niego zbyta.

Opłata ta - co istotne - może wynieść nawet 30% wzrostu tejże wartości.

Jak zatem szczegółowo wyliczyć tą opłatę i kiedy ona zostanie wymierzona? W tej kwestii polecam niedawno wydane orzeczenie, a mianowicie wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 6 listopada 2023 r. (II SA/Kr 805/23), gdzie stwierdza się m.in.:

- "Z przytoczonych unormowań wynika, że dla ustalenia opłaty planistycznej niezbędne jest wykazanie, że uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego spowodowało wzrost wartości nieruchomości, która następnie została zbyta w okresie 5 lat od dnia uchwalenia tego planu, czyli że istnieje związek przyczynowy między uchwaleniem (zmianą) planu miejscowego, a wzrostem wartości nieruchomości objętej tym planem, która stała się przedmiotem obrotu a zatem, że istnieje związek między wzbogaceniem dotychczasowego właściciela a działaniem organu uchwałodawczego gminy (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 czerwca 2007 r., sygn. akt II OSK 919/06 i z dnia 25 września 2007 r., sygn. akt II OSK 1244/06).",

- "Operat szacunkowy sporządzany w postępowaniu o ustalenia tzw. opłaty planistycznej jest podstawowym dowodem w sprawie podlegającym ocenie organu (także sądu) jednak ocena ta nie może wkraczać w obszar wiedzy specjalistycznej rzeczoznawcy majątkowego a dotyczyć musi kontroli czy w operacie nie popełniono błędów, które nie są ściśle związane z wiedzą specjalistyczną rzeczoznawcy, a które operat ten dyskwalifikują jako dowód w sprawie.".





« wróć do wpisów 
Adwokat Katowice
Prawa są jak pajęczyny, poprzez które przedostają się wielkie muchy,
a w których więzną małe
Monteskiusz