Blog

« wróć do wpisów

Współwłasność nieruchomości - jak z tego wyjść?

2024-02-14, Adwokat Siemianowice Kamil Draga

Bycie właścicielem nieruchomości ze znajdującym się na niej budynkiem może przysparzać kłopotów i rodzić nieporozumienia pomiędzy współwłaścicielami, co jak pokazuje praktyka adwokata - często przebiega w zakresie korzystania ze wspólnej nieruchomości.

Rozwiązaniem tej sytuacji staje się zniesienie współwłasności, które może nastąpić albo ugodowo przed notariuszem, gdzie współwłaściciele określa w jaki sposób znoszą współwłasność albo - co zwykle jest częstsze - w wyniku postępowania sądowego.

Zgodnie z art. 618 par. 1 kpc: "W postępowaniu o zniesienie współwłasności sąd rozstrzyga także spory o prawo żądania zniesienia współwłasności i o prawo własności, jak również wzajemne roszczenia współwłaścicieli z tytułu posiadania rzeczy. Rozstrzygając spór o prawo żądania zniesienia współwłasności lub o prawo własności, sąd może wydać w tym przedmiocie postanowienie wstępne.".

Owe wzajemne roszczenia to najczęściej żądania rozliczenia wydatków, ale też i pożytków (dochodów), jakie ponosił lub uzyskiwał jeden ze współwłaścicieli.

Z kolei w myśl art. 618 par. 2 kpc: "Z chwilą wszczęcia postępowania o zniesienie współwłasności odrębne postępowanie w sprawach wymienionych w paragrafie poprzedzającym jest niedopuszczalne. Sprawy będące w toku przekazuje się do dalszego rozpoznania sądowi prowadzącemu postępowanie o zniesienie współwłasności. Jeżeli jednak postępowanie o zniesienie współwłasności zostało wszczęte po wydaniu wyroku, przekazanie następuje tylko wówczas, gdy sąd drugiej instancji uchyli wyrok i sprawę przekaże do ponownego rozpoznania. Postępowanie w sprawach, które nie zostały przekazane, sąd umarza z chwilą zakończenia postępowania o zniesienie współwłasności.".

#adwokatkatowice #katowiceadwokat #prawnikkatowice

« wróć do wpisów 
Adwokat Katowice
Prawa są jak pajęczyny, poprzez które przedostają się wielkie muchy,
a w których więzną małe
Monteskiusz