Blog

« wróć do wpisów

Podatek od spadków i darowizn - zwolnienie podmiotowe

2022-10-06, Adwokat Kamil Draga

Od pewnego czasu obowiązuje zwolnienie podmiotowe w podatku od spadków i darowizn. Oznacza ono, że w myśl art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, o ile spełnią wymogi wskazane w tym przepisie, tj. m.in. zgłoszą to nabycie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego lub uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

Wszelako od zasady tej istnieje także wyjątek określony w art. 4a ust. 2 wspomnianej wyżej ustawy, który pozwala przy spełnieniu określonych warunków także zwolnienie uzyskać i to mimo uchybienia terminowi, o którym wspominam na wstępie.

O tym jak i kiedy liczyć tenże termin - szczególnie, iż przepisy są tutaj obarczone pewnymi wątpliwościami co do ich stosowania w praktyce - można dowiedzieć się z poniższego orzeczenia:

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 maja 2022 r. III FSK 2132/21:

"Termin 6 miesięcy, o którym mowa w art. 4a ust. 2 u.p.s.d. może rozpocząć swój bieg dopiero po skonkretyzowaniu przedmiotu opodatkowania w rozumieniu art. 1 u.p.s.d., to jest - w przypadku dziedziczenia - jednoznacznego ustalenia, jakie rzeczy lub prawa majątkowe wchodzą w skład masy spadkowej po zmarłym spadkodawcy oraz po uprawdopodobnieniu przez spadkobiercę istnienia obiektywnych okoliczności usprawiedliwiających przyczynę opóźnienia w dokonaniu zgłoszenia.".

« wróć do wpisów 
Adwokat Katowice
Prawa są jak pajęczyny, poprzez które przedostają się wielkie muchy,
a w których więzną małe
Monteskiusz