Blog

« wróć do wpisów

Kontrola podatkowa - wezwanie do ujawnienia majątku

2024-05-09, Adwokat Katowice Kamil Draga

Warto pamiętać, że mimo braku decyzji wymiarowej lub innego rodzaju, z których będzie wynikać obowiązek uiszczenia podatku wraz z odsetkami, a co więcej - nawet przed wydaniem decyzji o zabezpieczeniu owych przyszłych decyzji wymiarowych, organ podatkowy posiada uprawnienia do tego, aby już żądać od podatnika (kontrolowanego) ujawnienia stanu swego majątku. Podstawą prawną jest art. 39 Ordynacji podatkowej.

Organ zgodnie z w/w przepisem domaga się zazwyczaj od kontrolowanego informacji odnośnie nieruchomości, ruchomości, a także takich praw majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki lub zastawu skarbowego, czyli w istocie całego majątku.

Zarazem podatnik musi pamiętać i liczyć się z tym, że składając oświadczenie na wezwanie organu podlega rygorowi odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, a więc naraża się na ryzyko dość poważnego obecnie przestępstwa - zważywszy na aktualnie obowiązujące w tym zakresie zagrożenie karą. Niemniej warto pamiętać, że choć organ domaga się poza wskazaniem majątku także oszacowania jego wartości, to ewentualna pomyłka (np. zawyżenie) w podaniu tej wartości nie grozi już wspomnianą odpowiedzialnością karną.

W praktyce adwokata często stykam się z tym, że wezwania już ze swej treści przypominające orzeczenia takie, względem których należy się podporządkować i stwarzające wrażenie braku możliwości zignorowania wezwania organu, zawierają w swej treści jedno zdanie, nierzadko przez podatnika pomijane lub przeoczone. Otóż bowiem na podstawie par. 2 wspomnianego wyżej przepisu strona lub kontrolowany mają prawo odmówić złożenia oświadczenia i to bez jakiegokolwiek uzasadniania swego stanowiska.

« wróć do wpisów 
Adwokat Katowice
Prawa są jak pajęczyny, poprzez które przedostają się wielkie muchy,
a w których więzną małe
Monteskiusz