Blog

« wróć do wpisów

"Estoński" CIT - odliczenia od podatku z dywidend

2023-01-10, Adwokat Katowice Kamil Draga

Od niedawna obowiązuje w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych tzw. estoński CIT, czyli instytucja charakteryzująca się tym, że zasadniczo spółka nim objęta nie płaci podatku dochodowego (CIT).

Dopiero wypłata wspólnikom z zysku dywidendy skutkuje zapłatą tegoż podatku. Z kolei wspomniany wspólnik - będący osobą fizyczną - jest także obciążany podatkiem dochodowym z tytułu tejże dywidendy, który wynosi 19%. Przy czym należy pamiętać, że od "swojego" podatku PIT taki wspólnik może dokonać odliczenia kwoty podatku uiszczonego przez ową spółkę, od której dywidendę pobiera.

A wygląda to w sposób następujący - na podstawie art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:

1) 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo

2) 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jest to atrakcyjne rozwiązanie szczególnie gdy weźmie się pod uwagę fakt, że np. komandytariusz w spółce komandytowej jest ograniczony w możliwości odliczenia podatku spółki do kwoty maksymalnie 60.000 złotych.

Trzeba jednak pamiętać - z czym spotykam się niejednokrotnie w praktyce adwokata - że mimo wszystko podchodziłbym do instytucji estońskiego CIT z pewną dozą ostrożności, a co wynika z faktu, że pewne przepisy nie są do końca precyzyjne, nie ma więc pewności jak będą one stosowane np. w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego, których rzecz jasna obecnie brak, z uwagi na krótki czas obowiązywania przepisów o tzw. estońskim CIT.

« wróć do wpisów 
Adwokat Katowice
Prawa są jak pajęczyny, poprzez które przedostają się wielkie muchy,
a w których więzną małe
Monteskiusz