Osoba uprawniona do odbioru przesyłki sądowej wedle kpc
2024-01-08, Adwokat Katowice Kamil Draga
Dość częstą sytuacją jest brak możliwości odbioru korespondencji wysłanej z sądu w postępowaniu cywilnym. Biorąc pod uwagę okres czasu, w jakim należy ją odebrać w placówce pocztowej, w przypadku osób, które przynajmniej wyjeżdżają na choćby krótki okres czasu (np. kierowcy udając się "w trasę" na 2-3 tygodnie), warto pamiętać, że odbioru ich korespondencji może dokonać inna osoba.
Zgodnie bowiem z par. 8 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 maja 2020 r. w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym:
Osobą uprawnioną do odbioru przesyłki złożonej w:
1) placówce pocztowej operatora lub w urzędzie gminy jest:
a)adresat,
b)przedstawiciel ustawowy adresata,
c)osoba uprawniona do reprezentacji przed sądem adresata będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej,
d)upoważniony pracownik adresata będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej,
e)upoważniony pracownik, w przypadku gdy adresatem jest organ wymieniony w art. 137 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego lub zarząd, o którym mowa w art. 137 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego;
2) placówce pocztowej operatora jest osoba upoważniona na podstawie pełnomocnictwa pocztowego, o którym mowa w art. 38 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe.
Warto zatem zadbać o ustanowienie w swojej placówce pocztowej wskazanego w ostatnim przepisie pełnomocnika.