Podatek od nieruchomości za lokal a działalność gospodarcza
2016-10-12, Adwokat Katowice Kamil Draga
Właściciel budynku zdecydował się wynająć pomieszczenie na parterze przedsiębiorcy, który prowadził w nim działalność gospodarczą, a co wiązało się z opłacaniem od tego lokalu podatku od nieruchomości wedle wyższej stawki, tj. związanej z działalnością gospodarczą. Po pewnym czasie przedsiębiorca ten zdecydował się jednak zaprzestać prowadzenia w tym miejscu swego punktu usługowego i zawiesił działalność gospodarczą. Taka sytuacja bynajmniej w świetle przepisów nie ma znaczenia dla właściciela tego lokalu, który nadal musi uiszczać od niego podatek od nieruchomości w stawce wyższej – w porównaniu do tej jaką płaciłby, gdyby lokal ten służył celom mieszkalnym.
Na podstawie bowiem art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych m.in. za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uważa się budynki będące w posiadaniu przedsiębiorcy, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych. Sam fakt posiadania przez przedsiębiorcę skutkuje tym, że budynek, budowla, grunt jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tak więc różnego rodzaju obiekty niewykorzystywane w danym momencie, gdzie prowadzona jest innego rodzaju działalność niż gospodarcza (np. socjalna), należy uznać za związane z działalnością gospodarczą. W definicji nie ma warunku wykorzystywania tego rodzaju nieruchomości na cele związane z działalnością gospodarczą – wystarczy jedynie sam fakt ich posiadania przez przedsiębiorcę.
Powyższe stanowisko przyjmuje się także w orzecznictwie – przykładowo wymienić można tutaj wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 czerwca 2015r. (I SA/Gd 413/15), gdzie podnosi się, iż: „Podkreślenia wymaga również i to, że – z punktu widzenia podatku od nieruchomości – opodatkowaniu podatkiem podlega nieruchomość, a nie działalność gospodarcza podatnika. Podatek od nieruchomości jako podatek o charakterze majątkowym płacony przez przedsiębiorcę nie nawiązuje do efektów ekonomicznych uzyskiwanych przez jej wykorzystywanie. Czasowe zawieszenie działalności gospodarczej podmiotu nie oznacza ustania jego bytu prawnego i podatkowo-prawnego. Nie oznacza to również definitywnego zaprzestania działalności gospodarczej. W konsekwencji, fakt czasowego zawieszenia działalności gospodarczej nie jest równoznaczny z utratą charakteru nieruchomości jako posiadanej przez przedsiębiorcę i nadal związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.”.
Podsumowując – dopóki lokal będzie wynajmowany przedsiębiorcy (czyli nie zostanie rozwiązana umowa najmu), który wykorzystywał go do prowadzenia działalności gospodarczej jedynie do momentu, zanim zawiesił jej wykonywanie, to tak długo będzie on w posiadaniu tego przedsiębiorcy, a w konsekwencji będzie podlegał on opodatkowaniu wedle stawki przewidzianej jak dla działalności gospodarczej.
Adwokat Katowice Kamil Draga