Blog

« wróć do wpisów

Status bezrobotnego a nabywanie uprawnień pracowniczych

2016-06-01, Adwokat Katowice Kamil Draga

Warto pamiętać, że nawet posiadanie statusu osoby bezrobotnej (w rozumieniu definicji z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004r.) - o ile jest połączone z uprawnieniem do pobierania zasiłku przewidzianego dla takiej osoby – ma znaczenie dla obliczania różnego rodzaju okresów związanych z uprawnieniami pracowniczymi.
W większości tych sytuacji osoba bezrobotna pobierająca zasiłek jest zrównana w prawach z osobą zatrudnioną, albowiem tenże okres pobierania zasiłku jest traktowany tak samo jak okres zatrudnienia.
Zgodnie bowiem z art. 79 ust. 1 w/w ustawy: „Okresy pobierania zasiłku i stypendium przyznanych na podstawie art. 41 ust. 1, art. 53 ust. 6 i art. 53g ust. 1 wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.”.

Tytułem przykładu wymienić można staż pracy konieczny do przyznania dodatku za wysługę lat, nagrody jubileuszowej i innych składników płacowych oraz świadczeń uzależnionych od pracowniczego stażu pracy.

Z kolei okres pobierania zasiłku nie będzie miał znaczenia i nie będzie wliczany do okresu zatrudnienia, od którego zależy m.in. nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego czy stażu pracy wymaganego przez odrębne przepisy dla wykonywania określonych zawodów.

Poniżej wybrane orzecznictwo:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Gliwicach z dnia 20 września 2016 r. IV SA/Gl 119/16:
„1. Przedłożenie jedynie kserokopii umowy o pracę nie stanowi udokumentowania okresu zatrudnienia uprawniającego do zasiłku, w art. 73 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 149 ze zm.).
2. Nie jest możliwe uwzględnienie do okresu zatrudnienia okresów pobierania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, gdyż nie zostały one wskazane w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 149 ze zm.).
3. Okresu pobierania nauki w liceum zawodowym nie stanowi okresu zatrudnienia, o którym mowa w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 149 ze zm.), gdyż ustawodawca nie wymienił takiej nauki jako okresu uprawniającego do zasiłku.”,

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Łodzi z dnia 28 lutego 2017 r. III SA/Łd 914/16:
„Organ pomija jednak całkowicie okoliczność, iż prawo do skorzystania z urlopu macierzyńskiego czy też wychowawczego nie zostało przez ustawodawcę uzależnione od wymiaru zatrudnienia osoby, która zamierza z tego prawa skorzystać. Nie ma również podstaw, aby w odniesieniu do urlopu wychowawczego i macierzyńskiego operować pojęciem "pełnego" czy też "niepełnego" czasu pracy. Skoro powołane przez organ przepisy zarówno rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego jak również Kodeksu pracy jasno stanowią, że okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu wychowawczego wliczany jest do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze, to uwarunkowanie przez organ wliczenia tych okresów od stażu pracy, jaki je poprzedzał nie znajduje oparcia w przepisach prawa. Przepis § 4 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 6 grudnia 2001 r. wyraźnie stanowi, iż do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego zalicza się inne okresy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy lub służby, od którego zależą uprawnienia pracownicze lub wynikające ze stosunku służbowego. Niewątpliwie w oparciu o przepis art. 177 § 4 Kodeksu Pracy, okres urlopu macierzyńskiego, a na podstawie art. 1865 Kodeksu Pracy - również okres urlopu wychowawczego wliczany jest do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Przy czym ani przepisy rozporządzenia z dnia 6 grudnia 2001 r. ani przepisy Kodeksu pracy nie stawiają warunku, że zaliczenie tych okresów do okresu zatrudnienia zależy od wymiaru czasu pracy, w której udzielono urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego.”,

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie - III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 16 października 2014 r. III AUa 113/14:
„Sąd apelacyjny nie przychyla się też do argumentu, że ubezpieczony ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy tj. 5 lat pracy w ostatnim 10-leciu przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę, ponieważ w okresie 18.08.2010 r.-27.04.2011 r. korzystał ze statusu zarejestrowanej osoby bezrobotnej. Okres ten słusznie nie został uwzględniony zważywszy, że okresami składkowymi są tylko okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości określonej w przepisach o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu są. Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt 2 EmRentyFUSU. Natomiast zgodnie z dyspozycją art. 79 ust. 1 PromZatrU (Dz.U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.) okresy pobierania zasiłku wlicza się do okresów składkowych w rozumieniu przepisów emerytalnych.”.



Adwokat Katowice Kamil Draga

« wróć do wpisów 
Adwokat Katowice
Prawa są jak pajęczyny, poprzez które przedostają się wielkie muchy,
a w których więzną małe
Monteskiusz